Arheologija jam Špele Prunk
V četrtek, 17. 1. 2019, smo prisluhnili zanimivi predstavitvi magistrske naloge naše pripravnice arheologinje Špele Prunk, ki pod drobnogled vzame arheologijo jam na območju občin Komen, Sežana in Divača. Tu je naštela 53 arheološko zanimivih jam. V petih so bile najdene zgolj paleontološke najdbe, v 48. pa tudi sledi človeka.
Po tipologiji so brezna (takih je najmanj), vodoravne jame (takih je naštela 30) ali spodmoli (naštela jih je 10). Zaradi odmaknjenosti, manjše podvrženosti atmosferskim dejavnikom ipd., jame delujejo kot časovne kapsule, pravi. So pomembne ter posebne, mejne točke v prostoru, kar vpliva na to kako jamski prostor doživljamo ljudje in so ga verjetno tudi prednamci. Skozi čas jih je človek uporabljal kot naselbinske kampe (paleolitik, mezolitik), zatočišča, staje za živali (neolitik), grobišča, kultne prostore (bronasta, železna doba), shrambne prostore, skrivališča, pribežališča, skladišča (srednji vek, čas svetovnih vojn), smetišča (po vojni), ... (*S pripisom, da iz predstavitve izhaja, da datacija rabe ni tako enoznačna kot izhaja iz zapisanega. - op. uredništvo)
Po predstavitvi so se med prisotnimi jamarji, prostovoljnimi naravovarstvenimi nadzorniki, odborniki, sodelavci, domačini idr. vneli zanimivi pogovori med drugim tudi o dometu posameznih znanosti in potrebi po večjem poudarjanju interdisciplinarnega pristopa. Špeli najlepša hvala za predavanje in iskrene čestitke.