Na čezmejnem Krasu je bilo ustanovljeno Partnerstvo za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje
Park Škocjanske jame, Slovenija je v petek, 27. 2. 2015, v Promocijsko kongresnem centru Pr Nanetovh v Matavunu speljal svojo zadnjo aktivnost v okviru projekta Living Landscape Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007-2013. 32 ustanovnih članov se je povezalo v Partnerstvo za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje (konzorcij) in se zavezalo h skupnemu delovanju na tem področju. Kraška suhozidna gradnja je ključni segment kraške kulturne krajine in matičnega krasa.
Na ustanovni skupščini je zbrane s svojo prisotnostjo počastila županja Občine Hrpelje-Kozina, ki se je tako kot Občina Divača in Občina Devin Nabrežina odločila pristopiti h konzorciju kot ustanovni član. Podporo ob ustanovitvi sta z zavezo podali tudi Občina Sežana in Občina Miren-Kostanjevica.
Županja Saša Likavec Svetelšek je v svojem nagovoru prisotnim poudarila, da bo vselej podala podporo pobudam, ki bodo stremele h valorizaciji ter ohranjanju lastne dediščine na katero moramo biti ponosni, tako kot so na svojo ponosni povsod v tujini, ter tudi na njej graditi razvoj Krasa.
Dr. Katja Hrobat Virloget je v imenu ustanovnega člana Univerze na Primorskem in vodilnega partnerja projekta Living Landscape izrazila zadovoljstvo, da je JZ PŠJ v projekt vključil popularizacijo kraške suhozidne gradnje ter z vzpostavitvijo konzorcija pravzaprav že presegel same začrtane projektne rezultate.
Ključni krivec za prebujanje Kraševcev na temo suhozidne gradnje in nepomanjkljivi zunanji sodelavec JZ PŠJ na projektu v sklopu priprave strokovnih podlag (Tipologija, vzdrževanje in gradnja kraških suhih zidov in hišk – vidik nosilca ljudskega znanja, Priročnik kraške suhozidne gradnje, Standardi kraške suhozidne gradnje), snovanja in izvedbe delavnic učenja osnov gradnje za osnovnošolske otroke ter praktičnega usposabljanja za gradnjo odraslih, Boris Čok pa je ob začetku srečanja izrazil veselje, da se je to tematiko po skoraj 30. letih pozabe v 10. letih od njegovega prvega koledarja pastirskih hišk iz leta 2003, začelo ponovno obujati in da je prišlo do ustanovitve konzorcija v katerega so se odločili pristopiti tudi drugi nosilci znanja tovrstne ljudske tehnike gradnje kot so Mitja Kobal, Rudi Bak, Dušan Okoren itd.
Pristopno izjavo ob ustanovitvi konzorcija je svečano podpisalo 10 znanstveno-raziskovalnih in izobraževalnih institucij, 3 občine, 3 druge upravljavske institucije, 2 arhitekturna biroja, civilno združenje in 13 posameznikov – fizičnih oseb, od tega 6 iz Italije.
Sledila je izvedba volitev predsednika in štirih članov upravnega odbora konzorcija, kjer pa ni šlo brez zapletov. Zaradi izenačenja števila glasov med kandidati za predsednika in člane upravnega odbora v prvem krogu, je bilo volitve potrebno ponoviti. Kandidata za predsednika sta bila Boris Čok iz Lokve in arhitekt Danilo Antoni iz Devina, ki je prvega v drugem krogu povedel za en glas in postal predsednik. Med 12. kandidati za upravni odbor so bili v drugem krogu izvoljeni Peter Medica, direktor Visokošolskega središča Sežana, Eda Belingar, konservatorka goriške območne enote ZVKDS, dr. Katja Hrobat Virloget iz UP ter Darja Kranjc iz JZ PŠJ. Na podlagi preučitve konzorcijske pogodbe bo izvoljen upravni odbor poiskal rešitev za formalno vključitev Borisa Čoka v upravljanje konzorcija, saj soglasno meni, da velike podpore volivcev slednjemu, v dobrobit uspešnega upravljanja in dela konzorcija, ni moč prezreti, še manj pa njegov ključen doprinos h popularizaciji in ohranjanju kraških suhozidnih gradenj.
V sklopu skupščine je bil obenem usklajen in potrjen plan dela za leto 2015, ki obsega 28 aktivnosti v okviru štirih vsebinskih sklopov, tj. raziskovanje in razvoj, prostorsko upravljanje, informiranje in ozaveščanje ter izobraževanje, ki bodo izvedene skladno z interesom predvidenih ciljnih skupin, nosilcev oziroma viri financiranja.
Po slavnostni predaji konzorcijskih pogodb ustanovnim članom in zaveznikom, je sveže izvoljen predsednik Partnerstva za ohranitev in popularizacijo kraške suhozidne gradnje, Danilo Antoni, izrazil zadrego ob izvolitvi, a hkrati obljubil, da se bo v okviru svoje dodeljene vloge potrudil po svojih najboljših močeh.
Prisotni podžupan Občine Devin Nabrežina Massimo Veronese, ob koncu ni mogel skriti veselja ob izvolitvi predsednika, ki je devinski občan. Vsi skupaj pa smo si na koncu čestitali, si obljubili pomoč in zaželeli uspešno delo.
Seznam ustanovnih članov (po abecednem redu): Zavod Abakkum, Bak Rudi, Čok Boris, Debevec Gerjevič Vanja, Društvo za tretje življenjsko obdobje Kras, JZ Park Škocjanske jame, Slovenija, JZ RS za varstvo kulturne dediščine, Jazbec Branko, Kancilja Toni, Kobal Mitja, Kolenc Nataša, Kranjc Darja, Milic Monika, Občina Devin Nabrežina, Občina Divača, Občina Hrpelje-Kozina, Odbor za ločeno upravo jusarskega premoženja – Opčine, Okoren Dušan, Osnovna šola dr. Bogomirja Magajne Divača, Pavlin Ivan, Rodica Jerneja, Rogos Società Cooperativa, Studio Antoni, Škrlj Zdravko, Šolski center Srečka Kosovela Sežana, Štucin Miha, Univerza na Primorskem, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Visokošolsko središče Sežana, Vrtec Sežana, Zavod Anima mundi, Združenje za zaščito Opčin
Seznam zaveznikov konzorcija ob ustanovitvi (po abecednem redu): Občina Miren-Kostanjevica, Občina Sežana