Naše dragocenosti od včeraj za jutri
V soboto, 30. 1. 2016, smo v Promocijsko kongresnem centru Pr Nenatovh odprli razstavo Odbora za varstvo kulturne dediščine Biosfernega območja Kras in porečja Reke pri nastanku katere je sodelovalo 18 avtorjev in avtoric vseh starosti in poklicev, od Vrbice do Gradišča pri Divači in Ljubljane, prostovoljcev, ki jim za kulturno dediščino krajev, kjer živijo ni vseeno.
Dr. Josip Orbanič je predstavil nekdanjo Kolodvorsko restavracijo Divača, Branko Cerkvenik cerkvico sv. Helene na Gradišču pri Divači in bucovnik, Mirjam Frankovič Franetič podružnično gotsko cerkev sv. Tomaža v Famljah, Jasmina Klopčič senožeško mitnico, Jošt Hobič nevidna arheološka najdišča Vremskega polja z obronki, Mateja Urbančič tehnično dediščino Južne železnice v naših krajih, Helena Zrnec Vidmar črpališče Draga, Uroš Zdauc dediščino vremskih opasil, Maruška Cerkvenik in Špela Prunk Špital nad Dolnjimi Vremami, Sitka Tepeh kulturne terase Brkinov, Urban Dekleva Žagarjevo žago, Mateja Kakež grad Prem, Ivan Dovgan in Sabina Pugelj Novakov mlin, Sabina pa še arheologijo Bistriškega in Boris Čekada skupino Vrbišće šjme.
Poleg panojev s posredovanim slikovnim gradivom sva urednici Anu Kahuna in Darja Kranjc z oblikovalko Piko Ciuha poskrbeli za tisk brošurice z daljšimi besedili sodelujočih, ki si jo lahko obiskovalec vzame domov brezplačno.
Posebno veliko nam pomeni, če je ta obiskovalec domačin. Na otvoritvi, kjer sta nas poleg številnih obiskovalcev zelo lepo počastili in pozdravili tudi županja Občine Divača, ga. Alenka Štrucl Dovgan, in koordinatorica aktivnosti v okviru UNESCO programa MAB za JZ PŠJ, znotraj katerega deluje naš Odbor, mag. Vanja Debevec, je predsednica Anu Kahuna namreč poudarila, da se moramo ravno mi, prebivalci teh krajev zavedati, da ni samoumevno, da živimo svoj vsakdan obkroženi z zares bogato kulturno dediščino, kajti potrebno jo je vzeti v obzir in jo ohranjati dokler je je še kaj.
To še najbolj ve povedati naš odbornik gospod Čekada, predsednik Kulturno turističnega društva Vrbišće šjme, ki je nosilec zaenkrat edine enote nesnovne dediščine na našem biosfernem območju vpisane v Register žive dediščine Republike Slovenije. Pustno skupino in njene obredne obhode ohranja zato, ker je s srcem pri stvari, to pa je mogoče, ker zapuščino prednikov spoštuje, ceni in želi predati naprej, da bi v Vrbici še dolgo živela.
Kot piko na i sta nas o pomenu naše dediščine z glasbo na otvoritvi prepričali Trio Turn, čigar član Franjo Penko je ravno tako naš odbornik, s snidenimi in nesnidenimi štraubami kot pustno obredno jedjo pa predsednica Odbora za trajnostni turizem Irena Iskra Miklavčič iz Domačije Vrbin v Paredu.