Ustanovili smo Odbor za kulturno dediščino!
V avgustu smo se v parku Škocjanske jame dobili ljubitelji kulturne dediščine, z namenom, da ustanovimo Odbor za kulturno dediščino. Upravljavec parka Škocjanske jame, ki je lokacija Svetovne dediščine, med drugim sodeluje v UNESCO programu MAB (v prevodu Človek in biosfera) v okviru katerega deluje Biosferno območje Kras.
Mag. Vanja Debevec, vodja Službe za raziskovanje in razvoj v Parku, je predstavila Biosferno območje Kras (BOK), ki se bo v prihodnosti preimenovalo v Biosferno območje Kras in porečje Reke. Le-to je sestavljeno iz treh območij – ožjega zavarovanega območja parka, vplivnega območja s porečjem reke Reke in tranzicijskega območja občine Divača.
Upravljavec JZ PŠJ si je delovanje Biosfernega območja Kras zamislil in vzpostavil takole:
Na ustanovnem sestanku je Darja Kranjc, tudi sodelavka Parka, spregovorila o namenih Odbora za kulturno dediščino. Odbor se bo zavzemal za valorizacijo lokalne kulturne dediščine za tukajšnje prebivalce in obiskovalce, še bolj pa za spodbujanje pozitivnega odnosa, spoštovanja in ustreznega ravnanja domačinov do svoje kulturne dediščine.
Cilj, ki se ga bomo z delom odbora trudili uresničevati je, da bi domačini vključevali kulturno dediščino v vse plati svojega življenja, s tem ohranjali vezi s svojimi predniki in kraji, svojo identiteto ter prispevali k ohranjanju kulturne raznovrstnosti. Med pomembnejšo in vidnejšo dediščino na območju BOK, ki jo je treba raziskati in prestaviti, spadajo zlasti gradišča, gradovi, premogovništvo, mlinarstvo in žagarstvo, Južna železnica, tradicionalne pustne skupine in dediščina NOB.
V Parku Škocjanske jame, Slovenija vidijo kot dolgoročne cilje odbora:
- spodbujanje aktivnega varstva kulturne dediščine v okviru lokalnih skupnosti,
- spodbujanje pozitivnega odnosa lokalnih skupnosti do lastne kulturne dediščine,
- spodbujanje trajnostnega razvoja območja, ki gradi na lokalni kulturni dediščini,
- razvijanje modernega in kakovostnega načina kontinuiranega izobraževanja,
- spodbujanje članstva in delovanja kot častno in plemenito funkcijo vsakega posameznika, ki živi in dela na območju Biosfernega območja Kras.
Konkretno bomo člani odbora poskrbeli za letno akcijo z namenom popularizacije kulturne dediščine. S tem namenom se bo odbor sestal vsaj enkrat do dvakrat letno. Prav tako sta pobudnici odbora predlagali vsakoletno izobraževanje na temo varstva, prezentacije ali popularizacije kulturne dediščine.
Del prvega srečanja je bil tudi pogovor z udeleženci. Podali smo svoje mnenje, kakšne prednosti ima Biosferno območje Kras, predstavili dejavnosti, s katerimi se ukvarjamo, povedali, kaj lahko sami prispevamo k delovanju BOK-a in predstavili ideje za skupne akcije. Srečanje je bilo sklenjeno z izvolitvijo predsednice Odbora – ta je postala Anu Kahuna iz Civilne iniciative Brkini in podpredsednice Sabine Pugelj iz Kulturno športnega društva Koseze.