V Mreži šol PŠJ odslej tudi košanski in pregraski učenci
V sredo, 13. 12. 2017, je naša Mreža šol PŠJ, ob skorajšnji 15. obletnici svojega delovanja, ponovno pisala zgodovino. V svoje vrste smo sprejeli Osnovno šolo Košana iz Dolnje Košane in Osnovno šolo Rudija Mahniča-Brkinca iz Pregarij, ki sta se nam v letu 2017 odločili pridružiti. Obe šoli se nahajata in delujeta na vplivnem območju Regijskega parka Škocjanske jame in UNESCO Biosfernega območja Kras in porečja Reke.
Vplivno območje PŠJ pokriva vodozbirno območje reke Reke, je torej tisti del Biosfernega območja Kras in porečja Reke, kjer se rojeva in bogati glavna oblikovalka podzemlja v Škocjanskih jamah – reka Reka. Vodilo dejavnosti JZ PŠJ na tem območju je skrb za vodo. Tako smo že leta 1999 sklenili v sodelovanje povezati šole s tega območja, da bi skupaj spoznavali naravno in kulturno dediščino, se učili iz preteklosti in oblikovali sodobne poglede, rešitve za prihodnost. Reka Reka je povezala naše šole v mrežo šol. Prvo v Evropi, ki se lahko pohvali s tako obliko dela. Vsako leto je v naše programe vključenih skoraj 30 mentoric in 200 učencev.
S pridružitvijo pregarske in košanske šole bo še več učencev in mentoric imelo možnost stkati tesne vezi s Škocjanskimi jamami in poslanstvom, ki ga to območje varstva narave, UNESCO Svetovne dediščine, Ramsar lokalitete in UNESCO programa Človek in biosfera prinaša.
Naše skupno poslanstvo Mreže šol PŠJ in JZ PŠJ je ohranjanje dediščine, da bodo v prihodnji družbi živeli dobri ljudje in imeli dobre obete za življenje in, da bodo ponosni, da so tu doma. To so naše obljube in zato je delo vseh nas izpolnjevanje teh obljub.
Danes je med prebivalci sveta število mladih ljudi največje v vsej zgodovini človeštva. Kar nam nalaga veliko odgovornost, da s svojim zgledom delujemo tako, da jim omogočimo prihodnost, kjer se bodo mladi zavedali svojih korenin in tudi njihove odgovornosti za rast in razcvet naše družbe.
Za svečanost dogodka ob sprejemu novih dveh šol v Mrežo šol PŠJ so poskrbeli nagovori direktorja JZ PŠJ Stojana Ščuke, predstavnice mentoric učiteljice Mirjam Trampuž, koordinatorice MŠ PŠJ mag. Vanje Debevec in ravnateljic Neve Brce iz OŠ Košana, Karmen Šepec iz OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica ter Mirjam Vrh iz OŠ Podgora Kuteževo.
Za poduk in prijetno počutje so zaslužni učiteljica Vesna Marion in vzgojiteljica Vera Papič s kamišibai priredbami ljudskih povedk o nastanku Škocjanske jame in rakih v reki Reki ter Tadej Tominc z zvoki svoje frajtonarce.
Želodčke smo si privezali z dobrotami Turistične kmetije Vrbin iz Pareda in sladkarijami Anite Resinovič iz Ojstrovice.
Vsem spoustvarjalkam in soustvarjalcema dogodka se lepo zahvaljujemo.